Awards 2019

Philosophy Open 2019

【Team Prize】
[Champion]
One and a Half Thai-jin (Motoki Luxmiwattana, joint)
[Grand Final Best Speaker]
Motoki Luxmiwattana
【Speaker Prize】
[4th Best Speaker]
Motoki Luxmiwattana
[Rookie 3rd Best Speaker]
Tatsuki Kikugawa
【Adjudicator Prize】
[2nd Best Adjudicator]
Yutaro Kurihara
【Adjudication Core】
[Chief Adjudicator]
Tota Takahashi

Nagoya Debate Open

【Team Prize】
[Champion]
草(Yutaro Kurihara, joint)[Rookie Grand Finalist]
Merger and Acquisition of ドM&理一 (Daiki Miura, Kodai Matsumura, Tomoki Mochizuki)

【Speaker Prize】
[8th Best Speaker]
Yutaro Kurihara

【Adjudicator Prize】
[The Best Adjudicator]
Chikara Mizokami

[2nd Best Adjudicator]
Julius Cueto
Tota Takahashi

【Adjudication Core】
[Deputy Chief Adjudicator]
Tomoko Yagasaki

Elizabeth Cup 2019

【Team Prize】
[Best Team]
Tokyo Q (Kana Ishikawa, Kanan Ishizaka)[4th Best Team]
Tokyo D (Gu Xianshang, Julius Cueto)[5th Best Team]
Tokyo F (Tatsumi Nakashima, Takayuki Watanabe)【Speaker Prize】
[Best Experienced Speaker]
Chikara Mizokami
Tota Takahashi

[6th Best Experienced Speaker]
Kanan Ishizaka
Julius Cueto

[9th Best Experienced Speaker]
Takayuki Watanabe

[4th Rookie Best Speaker]
Kana Ishikawa

JPDU Spring Tournament 2019

【Team Prize】
[Semi Finalist]
この中に一人、一年生がいます(Julius Cueto, Kotaro Asano, Yutaro Kurihara)
[Quarter Finalist]
玄界灘 (Kazuho Fukuyama, Takayuki Watanabe, Yotaro Nada)
Tokyo ゆうき100% (Yuki Kasagawa, Yuki Okita, Yuki Yamamoto)
[Pre-Quarter Finalist]
果南帝国の繁栄(Fumina Inoue, Kanan Ishizaka, Mizuki Arita)
Merger & Acquisition of GoT and Saw(Katsuyuki Yamamoto, Reo Nakajima, Tota Takahashi)
【Speaker Prize】
[2nd Best Speaker]
Julius Cueto
[6th Best Speaker]
Yutaro Kurihara
[10th Best Speaker]
Takayuki Watanabe
[Rookie 4th Best Speaker]
Kanan Ishizaka
[Rookie 10th Best Speaker]
Yotaro Nada
【Adjudicator Prize】
[6th Best Adjudicator]
Mayu Arimoto
[10th Best Adjudicator]
Ryo Hiramoto
[Student 5th Best Adjudicator]
Yoko Fujii
[Breaking Adjudicator]
Kodai Matsumura
【Adjudication Core】
[Deputy Chief Adjudicator]
Chikara Mizokami
【Organizing Comittee】
[Tournament Director]
Shiho Horiguchi
[Tabulation Director]
Minori Hashizume

Debate no Susume 2019

【Team Prize】
[Champion]
Titech Ookayama Campus (Chikara Mizokami)
[Quarter Finalist]
Ryo A (Ryo Hiramoto, Joint)
[Rookie Champion]
ベリーベリーグレープフルーツシャカシャカ党(Kanan Ishizaka)
[Rookie Grand Final Best Speaker]
Kanan Ishizaka
[Rookie Grand Finalist]
YALE A(Ekiju Cho, Yasuaki Ishiwata)
[Rookie Semi Finalist]
Rubik’s Cube (Sotaro Hasuike)
【Speaker Prize】
[3rd Best Speaker]
Chikara Mizokami
[10th Best Speaker]
Akira Kato
[Rookie 2nd Best Speaker]
Kanan Ishizaka
【Adjudicator Prize】
[2nd Best Adjudicator]
Ryoya Kurauchi
[3rd Best Adjudicator]
Yutaro Kurihara
Takayuki Watanabe
[Breaking Adjudicator]
Mizuki Arita
Motoki Luxmiwattana
Yuki Kasagawa
【Best Love Award】
Ryo A (Ryo Hiramoto)

The Kansai 2019

【Team Prize】
[Grand Finalist]
万引きたかし(Chikara Mizokami, Ryoya Kurauchi, Joint)
[Semi Finalist]
メンタンピン ドラ3 (Hirohito Asai, Joint)
[Quarter Finalist]
お腹がすいたら音源(A) (Ryo Hiramoto, Joint)
Final Revenge Ⅲ (Akira Kato, Toshinari Ishikawa, Joint)
[Rookie Champion]
石坂ママ、チームプライズを御所望 (Kanan Ishizaka, Joint)
[Rookie Grand Final Best Speaker]
Kanan Ishizaka
[Rookie Grand Finalist]
Viva le Katsuo! (Moegi Matsuo, Joint)
[1st Reserved Rookie Breaking Team]
ジョン万次郎(Kotaro Asano, Kazuho Fukuyama, Yotaro Nada)
【Speaker Prize】
[The Best Speaker]
Akira Kato
[7th Best Speaker]
Chikara Mizokami
Hirohito Asai
Toshinari Ishikawa
[Rookie 3rd Best Speaker]
Kanan Ishizaka
[Rookie 5th Best Speaker]
Moegi Matsuo
【Adjudicator Prize】
[The Best Adjudicator]
Motoki Luxmiwattana
[4th Best Adjudicator]
Shiho Horiguchi
[Breaking Adjudicator]
Kaisho Jinnai
Reo Nakajima
Yutaro Kurihara
【Adjudication Core】
[Deputy Chief Adjudicator]
Yutaro Kurihara

KK-Cup 2019

【Team Prize】

[Champion]
Tokyo C (Moegi Matsuo, Haruka Yamada)

[Grand Final Best Speaker]
Moegi Matsuo

[Semi Finalist]
Tokyo A (Kanan Ishizaka, Ekiju Cho)
Tokyo D (Yasuaki Ishiwata, Kazuho Fukuyama)

【Speaker prise】

[The Best Speaker]
Kanan Ishizaka

[2nd Best Speaker]
Moegi Matsuo

[4th Best Speaker]
Ekiju Cho

[6th Best Speaker]
Haruka Yamada

[8th Best Speaker]
Yasuaki Ishiwata

Asian Bridge 2019

【Team Prize】
[3rd Best Team]

なんでもいいや (Yasuaki Ishiwata)

[4th Best Team]

Breaking Adjudicators (Yotaro Nada)

[5th Best Team]

WAD A (Moegi Matsuo)

[7th Best Team]

チームペラ男とペラ子’s (Kanan Ishizaka)

[9th Best Team]

Ting Bu Dong (Sotaro Hasuike, Daiki Miura)

【Speaker Prize】

[The Best Speaker]

Moegi Matsuo

[3rd Best Speaker]

Kanan Ishizaka

TItech Cup 2019

【Speaker Prize】

[2nd Best Speaker]

Akira Kato

[4th Best Speaker]

Mayu Arimoto

【Adjudicator Prize】

[2nd Best Adjudicator]

Julius Cueto

[3rd Best Adjudicator]

Motoki Luximiwattana

【Adjudication Core】

[Deputy Chief Adjudicator]

Chikara Mizokami

Reo Nakajima