Awards 2017

2017

Icho Cup

Grand Finalist
Tokyo old friends
Kotaro Asano
Misaki Ikemura
Quarter Finalist
Tokyo Opp. Lovers
Taichi Sumi
Yuichi Tonoshiro
Tokyo debakichi
Mizuki Arita
Yuki Okita
Oct Finalist
Tokyo Mountain Fish
Riki Yamamoto
Ryosuke Uozumi
Double-Oct Finalist
Tokyo yeniceri
Kotaro Miura
Risa Chinone
Tokyo Mad Scientist
Masahiro Nakano
Minori hashizume
Best Adjudicator
Kiyoshi Kawakami
9th Best Adjudicator
Hiroyuki Shibuya
CA
Yasuyuki Itabe2nd Best Speaker
Kotaro Asano
7th Best Speaker
Yuki Okita
9th Best Speaker
Masahiro NakanoBreaking Adjudicators
Hiroyuki Shibuya (Invited)
Kiyoshi Kawakami (Invited)
Mayu Arimoto
Ryo Hiramoto
CA
Yasuyuki Itabe

Kyushu Debate Open

Rookie Champion
Love can’t last forever
Shuntaro Shibata
(Joint)
Rookie Grand Finalist
Tokyo C
Kotaro Asano
Masahiro Nakano
Reserved Rookie Break
Tokyo D
Minori Hashizume
Yui Yamazaki
Breaking Adjudicator
Kaicho (Invited)
Yuki Tominaga (Invited)
Co-CA
Akira Kato

Summer ADI Tournament

Grand Finalist
Flip floppers
Kotaro Asano
Masahiro Nakano
Semi Finalist
Blouson Duelist
Nao Shimizu
(Joint)
Oct Finalist
Kimchi lovers
Yuichi Tonoshiro
(Joint)
Yamako
Yuhiro Cho
(Joint)
Cliff edge
Yuki Kasagawa
(Joint)
Hiyokko
Risa Chinone
(Joint)
Shirokuma
Yuto Iwamoto
Lin
Unicorns
Yuki Okita
(Joint)
Umai taste
Riki Otaki
Reo Nakajima
2nd Best Speaker
Yuki Okita
7th Best Speaker
Kotaro Asano
10th Best Speaker
Masahiro Nakano
Nao Shimizu

 

K-Cup

3rd Best Speaker
Taichi Sumi
5th Best Speaker
Mizuki Arita
6th Best Speaker
Yuto Iwamoto
10th Best Speaker
Yoshiko Maejima
3rd Best Team
Tokyo A
Mizuki Arita
Yoshiko Maejima
5th Best Team
Tokyo C
Naohiko Saeki
Reo Nakajima
6th Best Team
Tokyo D
Taichi Sumi
Yurika Hirobe

Wakaba Cup

【Day1】
2nd Best Team
Tokyo D
Yuhiro Cho
Risa Chinone
4th Best Team
Tokyo A
Kotaro Asano
Yuki Kasagawa
5th Best Team
Tokyo B
Yuichi Tonoshiro
Yuki OkitaBest Speaker
Kotaro Asano
Yuki Okita
5th Best Speaker
Yuhiro Cho
7th Best Speaker
Nao Shimizu
Yuki Kasagawa
【Day2】
2nd Best Team
Tokyo B
Mizuki Arita
Riki Otaki
9th Best Team
Tokyo A
Hiroya Muranaga
Taichi Sumi
5th Best Speaker
Ryosuke Uozumi
Mizuki Arita

Gemini Cup

Grand Finalist
Tokyo B
Takumi Takada
Sayuri Takemura
Shuntaro Shibata
Oct Finalist
Tokyo E
Go Hashimoto
Ten-ichi Ogura
Yuki Kasagawa
2nd Reserved Breaking Team
TokyoA
Takayuki Watanabe
Yasuyuki Itabe
Yutaro Kurihara
Best Adjudicator
Keita Kurita
4th Best Adjudicator
Kiyoshi Kawakami
6th Best Adjudicator
Ryoya Kurauchi
9th Best Adjudicator
Hirohito Asai
Best Adjudicator
Chikara Mizokami
Haruki Koma
Hirohito Asai
Julius Cueto
Keita Kurita
Kiyoshi Kawakami
Mina Hamada
Riko Ishimaru
Ryo Hiramoto(CA)
Ryoya Kurauchi
Teppei Shibuta
Tomoko Yagasaki

JPDU Spring Tournament

Grand Finalist
Tokyo C
Mina Hamada
Ryo Hiramoto
Takayuki Watanabe
Semi Finalist
Tokyo A
Ryoya Kurachi
Kiyoshi Kawakami
Yasuyuki Itabe
Quarter Finalist
Tokyo B
Tomoko Yagasaki
Miho Horie
Teppei Shibuta
Oct Finalist
Tokyo D
Mayu Arimoto
Hiroto Shinmoto
Yutaro Kurihara
Best Adjudicator
Keita Kurita
4th Best Adjudicator
Haruki Koma
Reseved Breaking Adjudicator
Shuto Yotsumoto
3rd Best Rookie Adjudicator
Takumi Takada
Best Speaker
Ryoya Kurauchi
2nd Best Speaker
Ryo Hiramoto
4th Best Speaker
Kiyoshi Kawakami
7th Best Speaker
Mayu Arimoto
Mina Hamada
10th Best Speaker
Yasusyuki Itabe
Best Rookie Speaker
Yasuyuki Itabe
4th Best Rookie Speaker
Takayuki Watanabe

 

The Kansai

Champion
らぶせくしーくろびかりめがねず
Mayu Arimoto
Yuki Tominaga
(joint)
Grand Finalist
おっさんレンタル
Keita Kurita
Ryoya Kurauchi
Keita Kurita
Semi Finalists
Facebook長文投稿に自信ニキ
Hirohito Asai
(joint)
Quarter Finalists
Weißritter A
Kiyoshi Kawakami
Teppei Shibuta
(joint)
Oct Finalists
DISHonest DormiTVe DUELing Debaters
Yasuyuki Itabe
(joint)
DAKARA-YO
Tomoko Yagasaki
Ryo Hiramoto
Shuto Yotsumoto
Rookie Grand Finalist
ザ関で財政破綻はアカン
Yutaro Kurihara
Takayuki Watanabe
Rookie Semi Finalists
HImanaROoKIes
Hiroki Watanabe
Shuntaro Shibata
2nd Best Speaker
Keita Kurita
4th Best Speaker
Ryoya Kurauchi
5th Best Speaker
Mayu Arimoto
6th Best Speaker
Yuki Tominaga
10th Best Speakers
Hirohito Asai
2nd Rookie Best Speakers
Hiroki Watanabe
Yasuyuki Itabe
5th Rookie Best Speakers
Takayuki Watanabe
2nd Best Adjudicator
Julius Cueto
4th Best Adjudicator
Mina Hamada
5th Best Adjudicators
Masahiro Ito

ICU Tournament

Champion
Moritomo gakuen A
Hirohito Asai
(joint)
Semi Finalist
Forever21
Keita Kurita
Tomoko Yagasaki
(joint)
Tokyo A
Chikara Mizokami
Ryoya Kurauchi
Shota Ido
Quarter Finalist
(Blank)
Julius Cueto
Kiyoshi Kawakami
(joint)
Oct Finalist
Mine Kyun
Miho Horie
(joint)
Bunny Puff Puff
Mina Hamada
Ryo Hiramoto
(joint)
2nd best speaker
Hirohito Asai
6th best speaker
Keita Kurita
10th best speaker
Julius Cueto
10th best adjudicators
Haruki Koma
Riko Ishimaru
CA
Ken Kuroki
DCA
Mayu Arimoto

 

Debate no Susume

Champion
Love Sexy Madakimetenai
Yuki Tominaga
(joint)
Semi Finalist
愛しとるけぇ、黙っとられんのんちゃねー
Hirohito Asai
Mina Hamada
Ryo Hiramoto
Quarter Finalist
バカタレ!!
Akira Kato
(joint)
Titech部室愛
Shota Ido
(joint)
高熱でキューピッドとかしたけいたべすとすぴーかーくりた
Chikara Mizokami
Mayu Arimoto
(joint)
√-1
Julius Cueto
Yasuyuki Itabe
(joint)
best speaker
Hirohito Asai
4th best speaker
Mayu Arimoto
Julius Cueto
7th best speaker
Mina Hamada
9th best speaker
Chikara Mizokami
5th rookie best speaker
Yasuyuki Itabe

 

best adjudicator
Ryoya Peter Kurauchi
5th best adjudicator
Teppei Shibuta
8th best adjudicator
Haruki Koma
DCA
Keita Kurita

 

Titech Cup

Champion
Love Sexy Techno-breakers
Yuki Tominaga
(Joint)
2nd Best Speaker
Chikara Mizokami

Dutch Worlds

EFL Semi Finalists
Tokyo B
Tomoko Yagasaki
Ayaka Watanabe