Awards 2021

【Doxbridge Worlds 2021】

【Team Prize】
[Open Partial Quadruple Octofinalists]
Tokyo YY (Puhong Yu, Ryosuke Yoshida)

【Adjudication Core】
[Deputy Chief Adjudicator]
Tota Takahashi

【Silver Cup 2021】

【Team Prize】
[Best Team]
Swing NEAO (Chikara Mizokami joint)

【Speaker Prize】
[Best Speaker]
Chikara Mizokami

【Organizing Committee】
[VTD]
Yotaro Nada
[CA]
Yutaro Kurihara

【LSE Open 2021】

[Breaking Adjudicator]
Ryosuke Yoshida

【Asian Bridge 2021】

【Team Prize】
[Best Team]
Tokyo A(Takeshi Mastuda, Koki Hirano, Nasa Tsuchiya)

[7th Best Team]
もみじまんじゅう(Shaong Ma, Shin Komori, joint)

[10th Best Team]
Moon (Asahi Nakano, joint)

【Speaker Prize】
[2nd Best Speaker]
Nasa Tsuchiya

[2nd Best Speaker]
Takeshi Matsuda

[2nd Best Speaker]
Koki Hirano

[3rd Best Speaker(Novice)]
Shaong Ma

[3rd Best Speaker(Novice)]
Shin Komori

【Adjudicator Prize】

[4th Best Adjudicator]
Atsuki Ito

【Manchester IV 2021】

[Open Semifinals Judge]
[Breaking Adjudicator]
Ryosuke Yoshida

【Sophomon Cup 2021】

【Team Prize】
[Champion]
Menta tosh IKKO (Rina Kajitani, joint)

[Semi Finalist]
やわらか戦車 (Atsuki Ito, Koki Yoshioka, Koki Hirano)

[Quarter Finalist]
Dirty Deeds Done Dirt Cheap (Shaong Ma, joint)
両国A (Kana Ishikawa, joint)

[Emerald Champion]
フリージア (Nasa Tsuchiya, Shin Komori, joint)

【Speaker Prize】
[The Best Speaker]
Rina Kajitani

[2nd Best Speaker]
Atsuki Ito

[5th Best Speaker]
Koki Yoshioka
Kana Ishikawa

[4th Emerald Best Speaker]
Shaong Ma

[5th Emerald Best Speaker]
Koki Hirano

[5th Emerald Best Speaker]
Nasa Tsuchiya

[Reply Best Speaker]
Rina Kajitani

【Adjudicator Prize】
[Best Adjudicator]
[Best Student Adjudicator]
Mizuki Arita

[4th Best Adjudicator]
[2nd Best Student Adjudicator]
Haruka Sawazaki

[5th Best Student Adjudicator]
Ekiju Tyo

【ICU Tournament 2021】

【Team Prize】
[Champion]
boring but radical (Hikari Tamura, joint)

[Quarter Finalist]
WSDC Japan B (Rina Kajitani joint)

【Speaker Prize】
[1st Best Speaker]
Hikari Tamura

[7th Best Speaker]
Poke Yu

[3th Novice Best Speaker]
Rina Kajitani

[10th Novice Best Speaker]
Haruka Sawazaki

【Adjudication Core】
[Chief Adjudicator]
Kanan Ishizaka

[Deputy Chief Adjudicator]
Tota Takahashi

【Asia Novice Debate Open 2021】

【Team Prize】
[Quarter Finalist]
JFL(Japanese as a Foreign Language) (Haruka Sawazaki, joint)

【Speaker Prise】
[Open 4th Best Speaker]
Haruka Sawazaki

【The 73rd Mukarji Memorial Debate, 2021】

【Team Prize】
[Open Semi Finalist]
The Joys of Online Debating (Ryosuke Yoshida, joint)

【CU International Debate Fest 2021】

【Adjudication Core】
[Chief Adjudicator]
Ryosuke Yoshida

【JPDU Spring Tournament 2021】

【Team Prize】
[Grand Finalist]
Tokyo Banana(Tota Takahashi, Ryosuke Yoshida, Luana Ichinose)

[Semi Finalist]
Koki Yoshioka ファンクラブ(Atsuki Ito, Kana Ishikawa, Fumina Inoue)

【Speaker Prize】
[The Best Speaker]
Tota Takahashi

[2nd Best Speaker]
Luana Ichinose

[5th Best Speaker]
Ryosuke Yoshida

[6th Best Speaker]
Haruka Sawazaki

[7th Best Speaker]
Rina Kajitani

[7th Best Speaker]
Puhong Yu

[Rookie Best Speaker]
Haruka Sawazaki

[2nd Rookie Best Speaker]
Nasa Tsuchiya

[3rd Rookie Best Speaker]
Takeshi Matsuda

【Adjudicator Prize】
[Breaking Adjudicator]
[Rookie Grand Final Chair]
Rei Toyama

【Adjudication Core】
[Chief Adjudicator]
Kanan Ishizaka

【Organizing Committee】
[Communication Director]
Atsuki Ito

【Elizabeth Cup 2021】

【Team Prize】
[2nd Best Team]
Tokyo ニッケル(Mina Hamada, Yoko Miyoshi)

[3rd Best Team]
Tokyo アルミニウム(Ryosuke Yoshida, Mana Miyawaki)

[4th Best Team]
Tokyo ヘリウム(Rina Kajitani, Yuichi Masaoka)

[5th Best Team]
Tokyo ホウ素(Haruka Sawazaki, Melora Yang)

[10th Best Team]
Tokyo マグネシウム(Shaong Ma, Pang Junwen)

【Speaker Prize】
[The Best Speaker]
Mina Hamada

[3rd Best Speaker]
Rina Kajitani

[6th Best Speaker]
Haruka Sawazaki

[6th Best Speaker]
Ryosuke Yoshida

[8th Best Speaker]
Rei Toyama

[10th Best Speaker]
Shaoang Ma

[4th Rookie Best Speaker]
Shunnosuke Natsume

[4th Rookie Best Speaker]
Mana Miyawaki

[6th Rookie Best Speaker]
Yoko Miyoshi

[6th Rookie Best Speaker]
Yuki Saito

【Borneo BP Championship 2021】

【Team Prize】
[Champion]
Tokyo 1 (Kanan Ishizaka, Tota Takahashi)

[Grand Final Best Speaker]
Kanan Ishizaka

[Quarter Finalist]
UTC (Puhong Yu, Takeshi Matsuda)

[Novice Semi Finalist]
Unnecessary Outing (Haruka Sawazaki, Koki Hirano)

【Speaker Prize】
[4th Best Speaker]
Tota Takahashi
Kanan Ishizaka

【NTU Pre-Worlds 2021】

【Team Prize】
[1st Breaking Team & Grand Finalist]
Tokyo A (Kanan Ishizaka & Tota Takahashi)

【Speaker Prize】
[Overall Best Speaker]
Kanan Ishizaka

[2nd Best Speaker]
Tota Takahashi

【Seikei joint 2021】

【Team Prize】
[The Best Team]
UTDS G (Kei Naganuma, Yuichi Masaoka)

[3rd Best Team]
UTDS E (Jo Watanabe, Yoshiki Yahata)

[10th Best Team]
UTDS A (Sumire Nagao, Kaede Hirata)

【Speaker Prize】
[3rd Best Speaker]
Yuichi Masaoka

[6th Best Speaker]
Jo Watanabe

[10th Best Speaker]
Kaede Hirata

【ANU Spring 2021】

【Team Prize】
[Grand Finalist]
Tokyo 1 (Kanan Ishizaka & Tota Takahashi)

【Speaker Prize】
[ESL Best Speaker]
Tota Takahashi

[2nd Best Speaker]
Kanan Ishizaka

【Nagoya Debate Open 2021】

【Team Prize】
[Semi Finalist]
「今日も生きてて偉い!はい、お小遣い100万円」。まだ?(Nasa Tsuchiya, joint)
アフリカン・カンフー・タカシ (Chikara Mizokami, joint)

[Quarter Finalist]
まじす (Jo Watanabe, Takayuki Watanabe, joint)

[3rd Breaking team]
Tokyo 03(Kana Ishikawa, Shaoang Ma, Atsuki Ito)

【Speaker Prize】
[3rd Best Speaker]
Kana Ishikawa
Nasa Tsuchiya

[6th Best Speaker]
Atsuki Ito
Chikara Mizokami

[Rookie Best Speaker]
Nasa Tsuchiya

[3rd Best Rookie Speaker]
Shaoang Ma

【Adjudication Core】
[Chief Adjudicator]
Ryosuke Yoshida

【Wakaba Cup 2021 結果報告】

【Team Prize】
[Best Team]
新鮮?栃木県産コバンザメ2匹(Emi Negita, joint)

[3rd Best Team]
わせ駒(Jo Watanabe, joint)

[5th Best Team]
チームおうち受講(Mana Miyawaki, Naoki Yamaguchi)

[6th Best Team]
UTDS(Yuichi Masaoka, Ozan Ishii)

[10th Best Team]
Miso Soup

【Speaker Prize】
[2nd Best Speaker]
Yuichi Masaoka

[4th Best Speaker]
Emi Negita

[5th Best Speaker]
Ozan Ishii

[9th Best Speaker]
Yoko Miyoshi
Jo Watanabe
Ryo Hashimoto

【Korea WUDC 2021】

【Team Prize】
[Open Quarter Finalist]
Tokyo A (Kanan Ishizaka & Tota Takahashi)

【Speaker Prize】
[ESL 9th Best Speaker]
Tota Takahashi
[ESL 10th Best Speaker]
Kanan Ishizaka

【Gemstones Debate Cup 2021】

【Team Prize】
[Best Team]
筑波+UTDS (Kaede Hirata, joint)

[3rd Best Team]
UTDS (Haruka Suzuki, Yuichi Masaoka, Sakura Toyama)